Aktualności

Ognisko poświęcone Władysławowi Załusce


   Dnia 12 czerwca 2019 r. 7 Drużyna Harcerzy Starszych „22 Południk” wspólnie z 27 Gromadą Zuchową „Poszukiwacze przygód”, zorganizowała ognisko poświęcone przedwojennemu kierownikowi naszej szkoły – Władysławowi Załusce. Działanie to stanowiło jeszcze jeden z elementów uczczenia stulecia istnienia naszej szkoły.
   Władysław Załuska urodził się w Trzebieszowie 27 czerwca 1907 r. W 1927 r. ukończył Męskie Seminarium Nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej. W 1931 r. został Kierownikiem Szkoły Powszechnej w Starych Kobiałkach. Uczył historii, geografii i przyrody. Jego małżonka Stanisława Załuska uczyła dzieci w klasie pierwszej i drugiej. Jego staraniem przystąpiono do budowy murowanej szkoły w Starych Kobiałkach. W 1935 r. otrzymano zgodę na zakup placu, a w 1938 r. ukończono budowę.
   Wczesną wiosną 23 marca 1939 r. Władysław Załuska, jako podchorąży, został powołany na ćwiczenia wojskowe wspólnie z innymi nauczycielami powiatu łukowskiego.
   Po zakończeni kampanii wrześniowej Niemcy przystąpili do procesu obniżenia poziomu nauczania i uczynienia z Polaków posłusznych i niewykształconych ludzi. W trosce o uratowanie pomocy naukowych i książek przeznaczonych do spalenia Władysław Załuska z żoną Stanisławą uratowali bibliotekę szkolną, mapy, obrazy i plansze, przenosząc je do sołtysa. Małżeństwo prowadziło w Starych Kobiałkach tajne nauczanie na poziomie szkoły powszechnej. Władysław Załuska został aresztowany zimą 1940/1941 roku. Przewieziono go na Pawiak, gdzie figuruje na liście więźniów wywiezionych do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu dnia 6 stycznia 1941r. Do KL Auschwitz został przywieziony dnia 7 stycznia 1941 r. transportem z Warszawy. W obozie oznaczono go numerem więźniarskim 8262. Zginął prawdopodobnie w marcu 1941 r.
   W czasie spotkania przy ognisku odbyła się uroczystość złożenia zobowiązania instruktorskiego druhny Niny Rosy i Elżbiety Dadacz. Na nowej harcerskiej drodze życzymy im wielu sukcesów i wsparcia w codziennej pracy harcerskiej. W uroczystości wzięli udział: Wioletta Sokołowska – Wicedyrektor, Krzysztof Czub – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach i Michał Rosa – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Stoczek Łukowski.