Aktualności

Premiera "Calineczki" w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego


   Dn. 3 czerwca 2019 r. uczniowie klasy V a oraz uczennice z klas VI a i VI b Szkoły Podstawowej w Starych Kobiałkach zaprezentowali projekt, który polegał na wystawieniu spektaklu teatralnego pt. "Calineczka". Nad całością czuwali opiekunowie: p. Agata Świderska, p. Alina Pięta, p. Małgorzata Woźniak i p. Piotr Rosa.
   W trakcie przygotowań do występu uczniowie poznawali terminologię związaną z pracą aktora i funkcjonowaniem teatru. Przygotowanie spektaklu wymagało od uczniów i opiekunów dużego wysiłku, zaangażowania, kreatywności. Uczniowie wraz rodzicami kompletowali kostiumy, elementy dekoracji, rekwizyty. Uczyli się prawidłowej artykulacji, ruchu scenicznego, wyrażania emocji, choreografii, a także panowania nad stresem. Próby były zarówno ciężką pracą, jak i chwilami pełnymi radości i śmiechu. Wspólnie szukaliśmy nietypowych rozwiązań artystycznych, np. dla płynącej rzeki, latającej jaskółki, płynących rybek, fruwających chrabąszczy, skaczących żab i wielu innych scen.
   Na premierę widowiska zostali zaproszeni: Dyrekcja, Przewodnicząca Rady Rodziców, Rodzice aktorów, a także wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starych Kobiałkach, nauczyciele oraz pracownicy z naszej szkoły. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w salę widowiskową, z kurtyną i piękną przestrzenną dekoracją. W tle pojawiały się dźwięki muzyki i śpiew przy akompaniamencie pana Piotra Rosy, rozbrzmiewające z nowego nagłośnienia, zaś na scenie pojawiali się młodzi, mocno jeszcze przejęci, niemalże debiutujący aktorzy.
   Trzeba podkreślić, że czasochłonna i pracochłonna scenografia przygotowana przez panią Alinę Piętę wprowadzała widzów w świat baśni i fantazji. Było barwnie i zjawiskowo. Scena zmieniała się to w piękny ogród, to w chatkę myszek, to w płynącą rzekę. Sącząca się muzyka czasem zaskakiwała. Gra młodych aktorów niejednokrotnie wprawiała w zachwyt. Zwieńczeniem był występ uczennic z klas VI b i VI a, które przedstawiły taniec kwiatów, tworząc barwną dekorację. W finalnej scenie szczęśliwego zakończenia losów Calineczki, ogród, przy śpiewie w wykonaniu Izabeli Brodzik, rozkwitł barwnymi kwiatami i żywą dekoracją, którą stanowili występujący aktorzy.
   W imieniu wszystkich opiekunów spektaklu serdecznie dziękuję za współpracę i gratuluję aktorom oraz ich rodzicom. Artystom życzę wielu radości i satysfakcji z kolejnych występów, zaś Rodzicom – jeszcze wielu pozytywnych wzruszeń i dumy z tych, którzy w Państwa życiu są najważniejsi i nadają barwny sens każdej chwili szarej codzienności.

Agata Świderska