Aktualności

Udział uczniów i nauczycieli w promocji książki Naszą mamę zabili Niemcy. Wspomnienia Jana Śnieżka z czasów II wojny światowej spisane przez wnuka.


   16 grudnia 2018 roku o godzinie 15.00. w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach miało miejsce spotkanie promujące książkę Naszą mamę zabili Niemcy. Wspomnienia Jana Śnieżka z czasów II wojny światowej spisane przez wnuka. Trudu opracowania opowieści dziadka podjął się wnuk, pan Michał Rosa. Wspomnienia zostały wydane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starych Kobiałkach.
   Promocja książki była ważnym wydarzeniem w lokalnym środowisku, pozwalającym oddać hołd walczącym za ojczyznę. Tym, którzy polegli w imię wolności oraz tym, którzy przeżyli II wojnę światową, a będąc naocznymi świadkami, stanowią skarbnicę wiedzy i przestróg dla przyszłych pokoleń. Spisane wspomnienia pana Jana Śnieżka są swoistą galerią historii naszej małej ojczyzny. Pozwolą ocalić od zapomnienia trudne i bolesne świadectwa pokolenia, które odchodzi... Niemniej jednak, są to bardzo cenne doświadczenia, historie, wspomnienia... których już nikt inny nam nie odtworzy. Nasuwają się słowa:

Źrenicom, które tyle widziały
abażur rozświetla mrok myśli
czas komponuje nuty przeszłości
dla muzyków przyszłych pokoleń
tyle oczu zgasło
odeszło
i już nie patrzy
na zło
a my świadomi
nieświadomości swojej
odtwarzamy obrazy
ich źrenicami zarejestrowane
które widzą gdzie indziej
i tak już inaczej
odtwarzają przeszłość

   Wydarzeniami towarzyszącymi promocji książki był wernisaż wystawy prac pani Aliny Pięty i uczniów Polak, to brzmi dumnie oraz prezentacja autorskiej twórczości literackiej uczniów i nauczyciela, pani Agaty Świderskiej. Poezja oraz malarstwo wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Już Symonides twierdził, że Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo - to milcząca poezja. Prace plastyczne i literackie prezentowano wcześniej podczas wernisażu w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Inspiracją do ich powstania była setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem podjętych działań - chęć uczczenia ważnych postaci dla historii Polski, przywołania pamięci o znanych i nieznanych bohaterach. Promocja książki i wydarzenia jej towarzyszące doskonale wpisały się w realizację lokalnych działań związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w takiej lekcji patriotyzmu.

Słowem malowany pomnik
Na stulecie Niepodległej
Dzięki walczącym Polakom
teraz tu żyję i żył będę
Obok zielonej polskością trawy,
błękitu patriotyzmu nieba
To tu na polskim niebie właśnie
zapisuję słowa
ŻYJĘ DLA NIEPODLEGŁEJ
i pomnik stulecia stawiam

               Michał Bogusz