Aktualności

Śniadanie daje moc 


   W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania nasza szkoła już po raz ósmy włączyła się do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego " Śniadanie daje moc" organizowanego przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.
   Dn. 8 listopada o godzinie 10.00 uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziału 6-latków wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowali drugie śniadanie składające się z: płatków na mleku, zdrowych i kolorowych kanapek (z chlebka razowego, wędliny, masła, sera żółtego, pomidora, ogórka, papryki) i owocowych szaszłyków (z bananów, jabłek, mandarynek i winogron). Na stolikach były też serki, soki i woda.
   Wszyscy uczniowie z zapałem przystąpili do pracy, a potem z apetytem zjedli przez siebie wykonane pyszności. Podczas przygotowywania śniadania gościliśmy pracowników telewizji Magnes TV z Łukowa, którzy udokumentowali nasze działania. Film można obejrzeć na stronie.
   W naszym śniadaniu uczestniczyła także pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Stoczku Łukowskim – p. Małgorzata Miszta, która opowiedziała wszystkim, jakie znaczenie dla zdrowia ma zjadanie poszczególnych posiłków i jakie produkty powinny znaleźć się w tych posiłkach. Uświadomiła, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek. Nie można także zapominać o piciu wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe. Na śniadanie zostali również zaproszeni: dyrektor szkoły – p. Krzysztof Czub, wicedyrektor – p. Wioletta Sokołowska, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Barbara Siwiec.
   Na zakończenie tego wydarzenia głos zabrał dyrektor szkoły – p. Krzysztof Czub. Pochwalił zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli organizujących akcję. Jej zadaniem było zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
   W działanie zaangażowały się: p. Agnieszka Jasińska, p. Katarzyna Kalinowska –Moreń, p. Beata Lisiewicz, p. Janina Kaczor, p. Jolanta Wołoszka, p. Elżbieta Rosa.
   Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe Prezesowi Zakładu „NATURA” w Stoczku Łukowskim p. Rafałowi Dziobko.

Koordynator Programu: Grażyna Osiak


Zobacz również