Aktualności

Wycieczka do Janowa Podlaskiego w dwusetną rocznicę powstania Diecezji Siedleckiej.


   24 maja 2018 uczniowie klas: IVA, VB, VA i VIa wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym, który miał na celu przybliżyć przeszłość naszej diecezji. Obok możliwości zwiedzenia Kościoła pw. Trójcy Świętej w Janowie, zapoznali się z jego historią oraz przeszłością Pałacu Biskupiego. Zwiedzili także stadninę koni arabskich.
   W Pratulinie uczniowie zwrócili uwagę na klasycystyczny kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła oraz na miejsce gdzie w przeszłości stała cerkiew greckokatolicka, przed którą zginęli męczennicy podlascy. Bardzo ciekawym przeżyciem było zwiedzanie kościoła w Krzeczewie, który znajduje się nad samym Bugiem.
   Po przejeździe do Kodnia pomodliliśmy się przed obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej. Zapoznaliśmy się ze stylem późnego renesansu. Interesująca okazała się wizyta w muzeum etnograficzno - ornitologicznym, gdzie znajdują się bardzo ciekawe zbiory. Następnie przeszliśmy stacjami Drogi Krzyżowej. Dość długo zwiedzaliśmy kaplicę gotycko- bizantyjską. Uczniowie mogli zobaczyć najstarszy zabytek na naszych terenach, oraz poznać cechy stylu gotyckiego.
   Najciekawszym punktem dnia, według uczniów, była wizyta w Kostomłotach w cerkwi unickiej i spotkanie z proboszczem parafii Zbigniewem Nikoniukiem. Wychowankowie byli zasłuchani w opowieść o unitach. Kolejnym etapem był przejazd do Leśnej Podlaskiej. Zwiedziliśmy klasztor, każdy mógł się pomodlić przed obrazem Matki Boskiej Leśniańskiej.
   Wyjazd odbył się pod opieką: Krystyny Koniecznej, Anny Flis i Anny Maksymowicz.