Aktualności

Zajęcia z edukacji przyrodniczej w gospodarstwie roślin ozdobnych w ramach programu ekologicznego „Z przyrodą za pan brat”.


   W piątek 11 maja uczniowie klas I, IIa, IIb, III edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawczyniami p. Elżbietą Rosa, p. Janiną Kaczor, p. Agnieszką Jasińską, p. Grażyną Osiak oraz p. Jolantą Wołoszka i p. Iwoną Fornal w ramach programu ekologicznego „ Z przyrodą za pan brat” finansowanego ze środków Gminy Stoczek Łukowski oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie uczestniczyli w zajęciach z edukacji przyrodniczej u państwa Droń w Jamielniku Kolonii.
   O godzinie 8.30 wyruszyliśmy zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe w zwartym szyku do Jamielnika Kolonii. W gospodarstwie powitali nas państwo Droń. Prowadzą oni sprzedaż roślin ozdobnych. Pod czujnym okiem pani Agnieszki dzieci poznały różne gatunki drzew, krzewów i roślin. Oglądały małe sadzonki, z których wyrosną kiedyś piękne drzewa. Poznały fazy rozwoju drzewa – od nasionka do sadzonki. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania roślin.
   Po części typowo dydaktycznej dzieci wzbogacone o wiele nowych wiadomości o drzewach, krzewach i roślinach odpoczywały jedząc pyszne kiełbaski upieczone na ognisku.
   Na zakończenie każdy z uczestników zajęć otrzymał sadzonkę kocimiętki byliny ogrodowej, która obok pięknych kłosowatych kwiatostanów jest wykorzystywana jako roślina lecznicza.
   Były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci dzieci, a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji. Podczas naszej wycieczki obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę, dostrzegając jej piękno. Wtedy jeszcze mocniej poczuliśmy potrzebę dbania o nią. Na łonie przyrody można odpocząć, zapomnieć o kłopotach, dokonać ciekawych obserwacji.

   Bardzo dziękuję państwu Droń za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas.

Grażyna Osiak