Aktualności

Brat Marian Markiewicz w Parafii WNMP w Stoczku Łukowskim


   Już 13 lat minęło, jak do Domu Ojca odszedł nasz ukochany Papież - św. Jan Paweł II.

   Jednak w społeczności Szkoły Podstawowej w Starych Kobiałkach Postać Świętego Papieża jest wciąż wszystkim bliska, tym bardziej, że placówka nosi imię Jana Pawła II. W związku z tym, że zbliża się dzień Patrona Szkoły, organizowane są różne przedsięwzięcia, konkursy i spotkania.
   Dnia 9 maja, odpowiadając na zaproszenie nauczycieli i uczniów, przybył do szkoły gość szczególny dla wszystkich, bo kierowca, który wiózł na Konklawe w 1978r. ówczesnego Kardynała Karola Wojtyłę – brat Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego.
   Gościł w parafii cały dzień. Najpierw pojechał – także zaproszony – do Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim. W czasie, kiedy maturzyści zdawali egzamin pisemny z matematyki na poziomie rozszerzonym, brat opowiadał nauczycielom i licealistom z innych klas o swych spotkaniach ze św. Janem Pawłem II, za co dyrektor – p. Ewa Mokicka podziękowała serdecznie gościowi.
   Następnie ks. Tomasz Sałasiński przywiózł gościa do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach. Tam czekali już na niego wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Po przywitaniu przez dyrektora – p. Krzysztofa Czuba brat, o wydarzeniach związanych ze św. Janem Pawłem II, które mu najbardziej utkwiły w pamięci, opowiadał w dwóch grupach – dzieci kl. I – III i młodszych szkoły podstawowej. Potem spotkał się z uczniami klas starszych i gimnazjum. Zakonnik był świadkiem różnych wydarzeń dziejących się w życiu polskiego Papieża, wiele z nim rozmawiał, wielokrotnie był gościem na posiłkach u Jana Pawła II, miał okazję widzieć Papieża w zwykłych, codziennych obowiązkach, pomagał przygotowywać pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny. Opowiadał też, o tym, że przed Konklawe ówczesny Kardynał poprosił go o obcięcie włosów. Brat spełnił prośbę, a włosów nie wyrzucił.
   Historie brata Mariana były wzbogacone pokazem zdjęć z prezentacji. Następnie zakonnik wpisał się do KSIĘGI GOŚCI i zostało zrobione wspólne zdjęcie.
   Po spotkaniu w szkole gość udał się na mszę w kościele parafialnym, gdzie o św. Janie Pawle II opowiadał wiernym a w szczególności dzieciom, które niedawno przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Także w trakcie mszy przekazał na ręce proboszcza relikwie I stopnia (z potwierdzeniem autentyczności) w postaci kosmyka włosów papieża Jana Pawła II.

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.


   To słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II, a my bardzo dziękujemy BRATU MARIANOWI MARKIEWICZOWI za to, że chciał u nas gościć, za to, że PRZEKAZAŁ TAK CENNY DAR DLA PARAFII WNMP W STOCZKU ŁUKOWSKIM, za to, że „dzieli się z innymi”, tym, co ma najcenniejszego!

Małgorzata Woźniak