Aktualności

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej, Pragi i Skalnego Miasta w Adrspach.


   23 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły wyruszyła na czterodniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej, Pragi i Skalnego Miasta w Adrspach.
   Sprzed budynku szkoły wyjechaliśmy o szóstej i po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Wrocławia, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po mieście. Zobaczyliśmy wiele atrakcyjnych miejsc i zabytków, między innymi Ostrów Tumski, Katedrę św. Jana Chrzciciela, wrocławski rynek, a na nim maleńkie krasnale. Stolica Dolnego Śląska pożegnała nas ulewnym deszczem i po dwóch godzinach dotarliśmy do ośrodka Agal w Zieleńcu, w którym zostaliśmy zakwaterowani.
   Następnego dnia udaliśmy się do Skalnego Miasta w Czechach, w którym zobaczyliśmy formy skalne zbudowane z piaskowca, malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. Podążając zielonym szlakiem, mogliśmy podziwiać strzeliste skały, których kształty przypominały konkretne formy np. dzban, ząb, głowę i każda ma swoją nazwę, np.: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowa Cukru, Żółwia, Organy, Kochankowie. Niezwykłą dla nas atrakcją była przejażdżka tratwą po jeziorze na terenie Adrpaskich Skał.
   Trzeciego dnia wyjechaliśmy do Pragi - metropolii, która urzekła nas swoim pięknem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od lewobrzeżnej części miasta, nad którą wznoszą się Hradczany ze słynnym Praskim Hradem – zamkami, pałacami i kościołami. Następnie, pięknym Mostem Karola, przespacerowaliśmy się na drugą stronę, gdzie mieści się Stare Miasto urzekające swą architekturą. Spacer zakończyliśmy na Placu Vaclava.
   Kolejny dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od szlaku turystycznego - Błędne Skały. To niepowtarzalny skalny labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka wyrzeźbiony w górnokredowych piaskowcach przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów Trasa zrobiła na nas ogromne wrażenie.Według nas to był najciekawszy punkt wycieczki. Ostatnim etapem podróży była Kaplica Czaszek w Kudowie- Zdroju. To niezwykły zabytek sakralny, w którym ściany i sufit wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzi poległych w czasie wojny lub ofiar epidemii chorób zakaźnych. Pobyt w kaplicy przypomniał nam, że nic nie trwa wiecznie.
Około godziny 23.00 wróciliśmy do domu.
   W drodze powrotnej zastanawialiśmy się, gdzie pojedziemy w przyszłym roku…