Aktualności

XV Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej
„Strofy pod samowarem”.


   Jak ujawnić, duszy skryty świat.
(Слова Светлана Ковалева,
tłum. Przekład:Tadeusz Rubnikowicz).


   14 kwietnia 2018 roku w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Stefana Żółkiewskiego w Siedlcach odbył się już XV Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej „Strofy pod samowarem”. Organizatorem zmagań recytatorskich jest Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Koordynatorem zaś pani Ewa Jagiełło - doradca metodyczny języka rosyjskiego. Konkurs ma na celu rozwój zainteresowań uczniów rosyjską poezją, ćwiczenia umiejętności z zakresu rosyjskiej fonetyki poprzez interpretacje oryginalnych utworów poetyckich. W zmaganiach recytatorskich wzięło udział 62 uczestników z powiatu siedleckiego oraz okolic. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
   Naszą szkołę reprezentowały: Izabela Brodzik, Magda Sałasińska i Marta Bogusz. Wyróżnienie otrzymała Izabela Brodzik. Niemniej jednak gratulujemy wszystkim reprezentantkom, bowiem włożyły wiele pracy w przygotowanie do konkursowego występu.
   Wiersze dla poety, jak modlitwa,/ Zaklinanie, talizman lub jad./Serca i rozumu wieczna bitwa /Jak ujawnić, duszy skryty świat. (Слова Светлана Ковалева, tłum. Przekład: Tadeusz Rubnikowicz). Nic więc dziwnego, że konkurs recytatorski cieszy się od lat aż tak dużym zainteresowaniem. Wersy dają bowiem wiele możliwości odkrywania i ukazywania tajemnic swojego świata, swojej duszy, wrażliwości, sposobu patrzenia i postrzegania rzeczywistości. Śmiało można rzec, że konkurs poezji obcojęzycznej pozwala na podwójne odkrycie swojej duszy, także w kontekście innej kultury. Tym bardziej kierujemy podziękowania w stronę organizatorów i uczestników, którzy w tak piękny sposób prezentują siebie i inspirują do owej prezentacji.

Agata Świderska