Aktualności

Klub czytelniczy PoczytajMy


   W naszej szkole jest realizowana innowacja polegająca na utworzeniu i prowadzeniu Klubu czytelniczego PoczytajMy w celu inspirowania, a także wspierania lokalnych działań czytelniczych podejmowanych przez grupę uczniowską. W ramach innowacji zaplanowano szereg systematycznych, nowatorskich działań promujących czytelnictwo, które zostaną zwieńczone akcją czytelniczą angażującą całą społeczność szkolną.
   W październiku zostało zorganizowane spotkanie organizacyjne wszystkich członków Klubu w celu przedstawienia programu zaplanowanych działań, zebrania pomysłów uczniowskich.
   28 listopada najmłodsi uczestnicy Klubu zapoznawali się z budową książki, poznawali specyfikę pracy poszczególnych osób pracujących nad powstaniem książki. Zastanawiali się czym jest książka oraz jaką ma wartość. Analizowali wartość książki dawniej i dziś. Niektórzy przynieśli nawet na wystawkę książki swoich rodziców i dziadków. Dodatkowo część grupy z klasy IVa podczas wycieczki do Siedlec w Muzeum Diecezjalnym, miała okazję obejrzenia dawnych ksiąg z prawdziwymi okuciami, pisanych specjalną czcionką po łacinie. Mogli też posłuchać o wartości dawnych ksiąg i o czasochłonnym procesie powstawania książki. Członkowie Klubu na zajęciach czytali wiersz Hanny Łochockiej „Książka czeka” na różne sposoby, wykorzystując różne emocje, nagrywali głośne czytanie, interpretowali, dodawali efekty dźwiękowe, tworząc minisłuchowisko. Najwięcej radości (także opiekunkom) przyniosła próba rapowania utworu. Następnie członkowie klubu wymieniali korzyści płynące z czytania książek i tworzyli plakaty zachęcające do czytania, które zostały wyeksponowane na szkolnej tablicy w zaciszu literackim.
   Członkowie Klubu Czytelniczego wzięli udział w akcji ilustrowania utworów literackich znanej nam poetki, pani Joanny Noemi Zasady, która gościła u nas w szkole w tamtym roku szkolnym. Tym razem działanie promujące czytelnictwo polegało na przeczytaniu wybranego utworu pani Joanny Noemi Zasady i przygotowaniu do niego ilustracji. Przygotowane prace plastyczne zostały wysłane do autorki przygotowującej swoje utwory do publikacji. Pani Joanna wybrała ilustracje przygotowane przez Jolantę Soczewkę oraz Oliwię Zadrożną.
   Uczniowie z klas czwartych i szóstych uczestniczący w zajęciach Klubu wykonali też własnoręcznie kilkadziesiąt kartek świątecznych z życzeniami noworocznymi, które zostały wysłane do dzieci ze szkoły na Ukrainie w Krzywym Rogu.
   12 grudnia odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu czytelniczego PoczytajMy. Tym razem grupa czytała opowiadania Anny Onichimowskiej „Dzień Czekolady” oraz poznała metodę kamishibai. Jest to teatr ilustracji, dosłownie papierowy teatr. Doskonała forma głośnego czytania książek obrazkowych w formie oddzielnych kart, narzędzie umożliwiające naukę czytania i opowiadania. Po zapoznaniu się z niezwykłą książką w formie kart, nastąpiły dyskusje na temat co trzeba będzie. Następnie podzieleni na grupy uczestnicy przystąpili do tworzenia metodą kamishibai własnych książek o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie zajęć grupy zaprezentowały swoje prace. Po podziękowaniu i zasłużonych brawach dla uczestników, grupa pożegnała się.
   Dn. 19 grudnia odbyła się w świątecznym już nastroju Literacka Wigilia PoczytajMy! Były wiersze pełne uroku świąt Bożego Narodzenia, pełne Miłości, Wiary i Nadziei; serdeczne życzenia składane sobie podczas dzielenia się opłatkiem, a na zakończenie choinka przystrojona w nasze literackie życzenia i marzenia do spełnienia w przyszłym Nowym 2018 Roku.

Agata Świderska, Małgorzata Woźniak