Aktualności

Selfie z klasą IVa


   28 listopada uczniowie klasy IVa ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wybrali się pod opieką pani Anny Flis i pani Agaty Świderskiej do Siedlec. Wyjazd miał charakter typowo edukacyjno-integracyjny. Każdy uczeń otrzymał zadania, na które musiał uważnie szukać odpowiedzi w trakcie całej wycieczki.
   Pierwszym punktem zaplanowanym w wyjeździe był musical –„Selfie z Alicją w Krainie Czarów” w reżyserii Iwony Orzełowskiej z obsadą Teatru Tańca Caro. Musical opowiada historię dziewczynki, która z powodu nadmiaru obowiązków rodziców czuje się samotna i opuszczona. W poszukiwaniu przyjaciół zaczyna nadużywać sieci internetowej i telefonu komórkowego. Poruszanie się w świece wirtualnym wypełnia pustkę Alicji, a jednocześnie podsyca dziecięce lęki i frustracje. Sztuka, wykorzystując ciekawe rozwiązania sceniczne, ukazuje, że przesadne używanie komputera i telefonu komórkowego, gier komputerowych oraz tego typu mediów może mieć zgubne skutki dla psychiki dziecka. Utwierdza też w konieczności szukania siebie, własnej drogi. Miłą niespodzianką spektaklu była możliwość zrobienia selfie z aktorami tuż po zakończonym występie oraz przerywniki taneczne w trakcie sztuki.
   Następnie czwartoklasiści udali się z wizytą do rozgłośni radiowej Katolickiego Radia „Podlasie”. Tutaj uczniowie poznali specyfikę pracy w radiu, mieli możliwość nagrania własnego głosu, a następnie odsłuchania go, obserwowali pracę realizatora dźwięku, przez dźwiękoszczelną szybę przyglądali się, jak są nadawane na żywo wiadomości. Zostali też zaznajomieni z zadaniami poszczególnych osób pracujących w rozgłośni. Wizyta w rozgłośni radiowej została uwieczniona fotografiami, które zamieszczono na stronie radia.
   Po obejrzeniu katedry siedleckiej, wykonanej w stylu neogotyckim, uczniowie zwiedzali Muzeum Diecezjalne oraz uczestniczyli w lekcji na temat odczytywania dzieł sztuki. Wiele ciekawych informacji padło odnośnie symboliki barw. Oprócz przeanalizowania przesłania słynnego obrazu „Ekstaza św. Franciszka” El Greco i kilku innych dzieł, uczniowie zobaczyli piękną księgę z okuciami z zapisem po łacinie. Uczyli się, dlaczego należy szanować przeszłość, a także zniszczone i bezużyteczne z pozoru przedmioty.
   Ostatnim punktem wyjazdu były zajęcia integracyjne i zaznajomienie z kuchnią włoską. Uczniowie mieli okazję pod okiem kucharza zrobić dobrą pizzę, samodzielnie dobierać i rozkładać składniki, a następnie skosztować upieczonych specjałów kuchni włoskiej.
   Dużo radości przyniosła też gra w kręgle, która uczyła właściwych zasad zachowania podczas rywalizacji.
   Po tak wypełnionym dniu trzeba było pożegnać miasto z Jackiem w tle…

Agata Świderska, Anna Flis