Aktualności

Wycieczka edukacyjna do Rezerwatu „JATA”


   Rezerwat Jata pod względem prawnym został utworzony 21.03.1933 r. z inicjatywy prof. W. Szafera - wybitnego polskiego przyrodnika. W dniu 4.08.1952 r. dokonano jego restytucji (przywrócenia). Rezerwat zyskał wtedy jednocześnie statut ścisłego. Wreszcie 7.05.1984 r. powiększono go o 780 ha (rezerwat częściowy), tworząc istniejącą do dziś formę ochrony przyrody o łącznej pow. 1117 ha (z czego 337 ha to rezerwat ścisły).
   Na terenie rezerwatu miały miejsce wydarzenia historyczne z czasów powstania listopadowego, powstania styczniowego (ks. Stanisław Brzóska) oraz II wojny światowej.
   W ramach działania w szkole Klubu Naszej Ziemi, dwie grupy przedszkolne (5-latki oraz grupa „0”) dn. 4 października wyjechały na wycieczkę edukacyjną do Rezerwatu „Jata”, który jest sercem łukowskich lasów. W Rezerwacie Jata znajdują się piękne, majestatyczne jodły, ciekawe gatunki zwierząt i roślin - często chronionych. Potrzebę ochrony tego miejsca zauważono ponad 80 lat temu, co sprawiło, że Jata to jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce.
   W ramach wycieczki odbył się spacer z przewodnikiem po ścieżkach edukacyjnych Rezerwatu Jata – poznaliśmy nazwy grzybów, oglądaliśmy warstwy ziemi oraz uczyliśmy się o drzewach znajdujących się w Jacie. W ramach odpoczynku miało miejsce ognisko i każdy przedszkolak miał okazję samodzielnie upiec kiełbaskę oraz chlebek.    Korzystając z pięknej pogody, dzieci bardzo chętnie bawiły się na placu zabaw wykonanym w całości z drewna.
   A oto wypowiedzi przedszkolaków o wycieczce:
   „Było fajnie, wszystkie dzieci się bawiły. Taka wycieczka jest najlepsza. Najbardziej podobało mi się ognisko i pani, która nas oprowadzała.” – powiedziała o wycieczce Amelka z klasy „0”.
   „Najbardziej podobały mi się warstwy ziemi. Bardzo fajnie się bawiłem z innymi dziećmi z wycieczki. W Jacie było pięknie i kolorowo.” – stwierdził Mikołaj z „0”.
   „Najfajniejszy był plac zabaw, który znajduje się w Rezerwacie Jata i jest cały z drewna. Podobało mi się też ognisko.” – Gabrysia.
   „Jata jest super. Szkoda, że wycieczka nie trwała cały dzień.” – Maciej z grupy 5-latków.