Aktualności

Młodzież z Gminy Stoczek Łukowski z opiekunami w Druskiennikach – 27.07.-30.07.2015r.


Młodzież z Gminy Stoczek Łukowski z opiekunami w Druskiennikach – 27.07.-30.07.2015r.
W dniach od 27 do 30 lipca gimnazjaliści z Gminy Stoczek Łukowski odbyli wycieczkę do Druskienników na Litwie. Wyjazd ten odbył się dzięki programowi „Nasze małe – duże ojczyzny”, który realizowany jest w Gminie Stoczek Łukowski w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży MEN. Litwini – uczniowie z druskiennickiej szkoły Druskininku Ryto Gimnazija – odwiedzili Gminę Stoczek na przełomie czerwca i lipca, a teraz przyszła kolej na rewizytę.
W związku z tym 15 naszych uczniów wraz z opiekunami odwiedziło i zwiedziło najsławniejszą na Litwie miejscowość uzdrowiskową jaką są niewątpliwie Druskienniki – piękne miasto, malowniczo położone nad Niemnem i odznaczające się walorami zdrowotnymi, a także wieloma atrakcjami kulturalnymi i sportowymi.
Czterodniowy wyjazd obfitował w wiele wydarzeń. Oprócz dokładnego zwiedzenia Druskienników, nasi uczniowie mieli przyjemność odwiedzić największy w Europie aquapark (który znajduje się w Druskiennikach), zwiedzili Miejskie Muzeum Druskiennickie, przyrodnicze Muzeum „Echa Leśne” a także Muzeum M. K. Cziurlionisa – wybitnego litewskiego malarza i kompozytora, który mieszkał w tej miejscowości. Jeden dzień pobytu przeznaczony został na wycieczkę do Wilna – stolicy Litwy, gdzie nasi gimnazjaliści wraz z grupą litewską podziwiali panoramę miasta z Góry Giedymina, zwiedzili Archikatedrę Wileńską a także złożyli hołd Matce Boskiej Ostrobramskiej. W drodze powrotnej z Wilna uczniowie zwiedzili zamek w Trokach oraz (z 40 metrowej platformy widokowej) podziwiali piękno Niemna płynącego przez Dżukijski Park Narodowy.
Oprócz zwiedzania Litwy uczniowie także pracowali – uczestniczyli w warsztatach malarskich, informatycznych, fotograficznych i filmowych, które prowadzili litewscy i polscy opiekunowie, a także doskonalili znajomość języka angielskiego, przy pomocy którego porozumiewali się ze swoimi litewskimi przyjaciółmi. Litwini pokazali swoją wielką gościnność – w czasie czterodniowej wizyty służyli pomocą i pokazywali naszym uczniom najpiękniejsze zakątki swojej małej i dużej ojczyzny. Ponadto opiekunowie grupy polskiej zostali przyjęci przez mera Druskienników – Pana Linasa Urmanaviciusa, który opowiedział o historii miasta i planowanych inwestycjach. Na koniec pobytu na Litwie nasi uczniowie wraz z Litwinami upiekli sękacz – tradycyjne ciasto litewskie (znane także na wschodzie Polski), który został zjedzony w drodze powrotnej do domu.
Polską koordynatorką programu „Nasze małe – duże ojczyzny” jest Pani Katarzyna Mączka z ZO w Jedlance, natomiast ze strony litewskiej program nadzoruje Pani Egidija Vilkienė – Wicedyrektor Szkoły Druskininku Ryto Gimnazija.
Przyjazd Litwinów do Gminy Stoczek Łukowski i wyjazd naszych uczniów na Litwę to pierwsza (i miejmy nadzieję, że nie ostatnia) tego typu inicjatywa w naszej gminie. Jest to przedsięwzięcie mające pozytywne i natychmiastowe efekty: przełamywanie narodowych stereotypów, poznawanie obcych kultur, poznawanie języka, zawiązywanie międzynarodowych przyjaźni i ogólne otwieranie się na świat – to tylko kilka najważniejszych korzyści, jakie młodym ludziom przynosi taka wymiana. Słowa uznania i podziękowania należą się opiekunom młodzieży, Panu Wójtowi Markowi Czubowi oraz dyrektorom szkół z terenu Gminy Stoczek Łukowski, którzy pomagali w realizacji tego przedsięwzięcia, a szczególnie Panu Longinowi Kajce „mecenasowi” programu.