Aktualności

Litwini w Stoczku Łukowskim
29.06 – 02.07.2015r.


W dniach od 29 czerwca do  2 lipca w Gminie Stoczek Łukowski przebywali goście z Litwy. Była to grupa 15 uczniów z gimnazjum w Druskiennikach wraz z opiekunami. Litewscy goście przyjechali do nas w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży MEN. Litwini wspólnie z grupą polską, do której należą uczniowie z gimnazjów Gminy Stoczek Łukowski, realizują program „Nasze małe – duże ojczyzny”.
Program ten ma na celu zapoznanie młodzieży z walorami kulturowymi, turystycznymi i historycznymi Polski i Litwy oraz regionów Łukowskiego i Druskiennickiego. „Nasze małe – duże ojczyzny” (po litewsku: „Musu mażos – didżios tevynes”) to program, dzięki któremu młodzi Litwini i Polacy poznają swoje ojczyzny, piękno ich przyrody, kulturę a przede wszystkim zintegrują się (trzeba przyznać, że w ciągu 4 dni pobytu Litwinów w Polsce zawiązało się wiele nowych – międzynarodowych przyjaźni!).
Litwini zwiedzili powiat łukowski (byli między innymi w Jacie, Łukowie, Woli Okrzejskiej, Woli Gułowskiej) a także odwiedzili Warszawę (zwiedzali starówkę, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik). Jeden dzień pobytu litewscy goście przeznaczyli na poznanie Stoczka Łukowskiego i jego okolic. Tego dnia młodzi Litwini odbyli wycieczkę po naszym mieście w towarzystwie Wójta – Pana Marka Czuba, który jako historyk z wykształcenia i zamiłowania przedstawił gościom wielką historię naszego małego miasta.
Obecnie zbliża się drugi etapu programu, czyli wizyta naszej młodzieży na Litwie – w Druskiennikach. Nasi gimnazjaliści będą tam gościć od poniedziałku 27 lipca do czwartku 30 lipca, a w programie pobytu jest wiele atrakcji (min. zwiedzanie Wilna i pobyt w zamku w Trokach). Polską koordynatorką programu jest Pani Katarzyna Mączka – nauczycielka języka angielskiego w ZO w Jedlance, natomiast ze strony litewskiej program prowadzi Pani Egidija Vilkienė – Wicedyrektor Szkoły Druskininku Ryto Gimnazija. W przeprowadzeniu programu pomocą służy także Pan Longin Kajka – dyrektor ZO w Starych Kobiałkach.